Close

Wordpress Nedir?

İlk bakışta hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan kolayca kurulumunu gerçekleştirebileceğiniz dünya üzerindeki kurulu web sitelerinin %30’unda tercih edilen, bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ilk yayınlandığı zamanlarda blog tabanlı bir altyapı iken günümüzdeki geliştirmeler ile e-ticaret sitelerinden, kişisel portfolyo sitelerine, blog sitelerinden, kurumsal portallara kadar birçok alanda siteler tasarlamanız mümkündür.

WordPress; wordpress.com ve wordpress.org diye iki başlığa ayırabiliriz. Biz daha çok altyapı olarak hizmet veren wordpress.org üzerinde duracağız. Çünkü, wordpress.com üzerinden sunulan hizmet wordpress.org üzerinden sunulan hizmetin %5’i kadarını kapsamaktadır. WordPress.com daha çok blog altyapıları sağlarken wordpress.org ise yukarıda belirttiğimiz tüm içerikleri barındırmaktadır. Bu nedenle yazımızın devamında sadece wordpress.org altyapısından söz edeceğiz.

Bir web sitesi kurmak istediğinizde öncelikle domain ve hosting alınmalıdır. Domain kısaca; alanadınız (www.ohmajans.com), hosting ise; alan adınızı ve sitenize ait dosyaları ve veritabanınızı sakladığınız sunucu olarak açıklayabiliriz. Bu adımları tamamladıktan sonra sitenizi bu domain ve hosting üzerine kurulmaktadır. Bu noktada kodlama ve tasarım bilgisi gerekmektedir.

WordPress işte tam bu noktada imdadınıza yetişmektedir. Basit anlamda herhangi bir kodlama ve teknik bilgiye ihtiyaç duymadan sitenizi kurmanızı sağlar. Sadece basit bir kurulum ile sitenizi kurabilirsiniz. WordPress gibi yüzlerce arayüz ve kurulum yöntemi vardır. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi dünya üzerinde %30’dan fazla site WordPress altyapısı kullanmaktadır. Bu rakam internet sitelerinin toplamının neredeyse 3/1’ine denk gelmektedir.

WordPress ile amacınıza uygun bir tema edinebilir ve bu tema üzerinde değişiklikler yaparak kişiselleştirebilirsiniz. Fakat bu kişiselleştirme ve düzenleme için biraz kodlama ve teknik bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca WordPress dünyasının sunduğu sayısız eklenti ve bileşen ile sitenizin üzerinde dilediğiniz özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda detaylı olarak WordPress yazılımı ile neler yapılabileceği konusunda örnekler ve açıklamaları yayınlayacağız. Bizi takip etmeye devam edin.